10 Lunch Box Tips



IMG_6665

Here is a glimpse of my normal lunch packing each day. Five out of the six of us pack about twice a week. Three of us pack every day {me, hubby and 3-year-old}. My teenager thinks it’s uncool now :)  How do I manage six lunch boxes leaving at 6:30 in the morning? Here are my best tips:



  1. Pack the night before.
  2. Pack right after dinner while the leftovers are ready to go {I always plan 2 extra servings for lunch the next day}.
  3. I pack adult leftovers in glass bowls for easier reheating.
  4. I pack kid’s lunches in these handy divided containers and section off with silicone cups.

IMG_66635.  Be creative with proteins. I always have a batch of my world’s easiest boiled eggs for my non-sandwich eater.

6. Pack fun lunches for kids, they are more likely to indulge.



7. Pack snacky, like these energy bites,cheese sticks, granola bars or cookies. {Baked cookies and bars can go from freezer to lunch box}.

8. Pack the colors of the rainbow and you are sure to include lots of vitamins and minerals.



9. Pack a frozen item, such as a frozen smoothie or juice box to thaw by lunch {it doubles as a freezer pack}.

lunchbox smoothies (2)



10. Make extra convenience items, such as DIY mini-pizza, pizza bagel bites or pizza mini-muffins for lunch boxes.

lunchbox pizzas (3)What are your best lunch box tips? We’d love to hear them in the comments.



 

 



3 thoughts on “10 Lunch Box Tips

  1. jora

    When my oldest (who wants DIFFERENT foods each day) left for college, I was surprised at how much easier breakfast and lunch became!

    Reply
  2. Krystal

    Where do you get your containers that you back your lunches and yogurt in? I am looking for them but cannot seem to find them!

    Reply
    1. admin

      Krystal, the plastic lunch box containers with divided sections I found at Wal-Mart. I’ve seen them at Target and Home stores as well for about $6. The yogurt tubes I bought on Amazon and the small round containers for yogurt I found at Dollar General, 6 or 8, can’t remember for $1. I love this size for nuts, dressings and yogurt for my toddler.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code